دانش آموزان عزیز گیتی رحیمی نیا و نگین شکروی

قبولی شما عزیزان در مرحله اول المپیاد سلولهای بنیادی و راهیابی به مرحله دوم را تبریک و موفقیت شما را در مراحل بالاتر آرزومندم .

                                                                                                                     مدیر دبیرستان فرزانگان - ناهیده امینی مقدم

  • بازدید : 341
  • تاریخ ثبت : 1394/12/24
  • شاخه: مدیریت ,

1- نصب میز و صندلی و سطل زباله سیمانی برای حیاط و راهروهای مدرسه

2- مراسم اربعین حسینی

3- مراسم اطعام دهی

4- جشن امامت امام زمان (ع) و برگزاری ایستگاه صلواتی

5- توزیع پاکت های نذورات در بین دانش آموزان

6- جشن حلول ماه ربیع

7- جلسه انجمن

8- زیارت مزار شهدای روستای بوران

9- سفره نذری 28 صفر

10 - مانور زلزله

برای مشاهده تصاویر مربوطه به بخش معاونت پرورشی مراجعه نمایید .

اردوی زیارتی سیاحتی مشهد مقدس از تاریخ 26 /6/94 لغایت 29/9/94 باشرکت دانش آموزان پایه های دوم و سوم دبیرستان فرزانگان به سرپرستی خانم امینی مدیر دبیرستان و معاونین خانم ها اسحاقی ،علی پور ، تیموریان و عباسی برگزار گردید.


  • بازدید : 919
  • تاریخ ثبت : 1394/08/13
  • شاخه: مدیریت ,

امروز یکشنبه 26 مهرماه 94 جلسه ای با حضور آقای قاسمی کارشناس ارشد روانشناسی در سالن اجتماعات برگزار شد .

ایشان در مورد اخلاق در بهداشت روان  برای دانش آموزان سخنرانی کردند .

27 مهر 94 روز ارتقای سطح سوادالکترونیکی اولیاء وپیشگیری از آسیب های رایانه

سوادالکترونیکی وسواد رسانه ای

سواد رسانه‌ای والکترونیکی  برخورد درست با رسانه است

سواد رسانه‌ای دانشی است که باید مهارت‌های آن را به صورت کاربردی به فرزندان یاد دهیم تا در رفتار ما تجلی پیدا کند. ما در عصر اطلاعات به سر می‌بریم، عصری که مخاطب تحت بمباران اطلاعاتی قرار می‌گیرد و به نوعی قربانی اطلاعات می‌شود. تجزیه و تحلیل اطلاعات متنوعی که در طول روز به سمت ما فرستاده می‌شود، در حیطه سواد رسانه‌ای قرار می‌گیرد. سواد رسانه‌ای چیزی نیست جز این که بدانیم با رسانه باید چگونه برخورد داشته باشیم و با جمع کردن ماهواره‌ها اهداف سواد رسانه‌ای تحقق پیدا نمی‌کند. بلکه باید به مخاطب یاد دهیم چگونه قربانی اهداف رسانه‌ها نشوند.

هر کدام از رسانه‌هاماننداینترنت  در امتداد یکی از حواس ما قرار دارند. در کهکشان شفاهی انسان‌ها با هم ارتباطات میان فردی دارند و تجربه‌ها سینه به سینه، نسل به نسل و از طریق داستان‌ها و ضرب المثل‌ها منتقل می‌شود. تا قبل از قرن 15 شنوایی حس برتر بود چون رسانه‌ها شفاهی بودند و انسان‌ها به صورت قبیله‌ای زندگی می‌کردند. بعد از اختراع چاپ ما وارد عصر گوتنبرگ می‌شویم که در آن حس بینایی حس برتر است و دردوره ملی گرایی، آرمانگرایی فردی شروع می‌شود. کهکشان سوم، عصر دهکده جهانی است و در این عصر حس بینایی غالب است با این تفاوت که در این عصر ما با بی‌زمانی و بی مکانی رو‌به‌رو هستیم.در سواد رسانه تاکید اصلی ما روی گیرنده است و به دنبال مخاطبی آگاه هستیم تا فقط در نقش گیرنده ظاهر نشود بلکه بتواند انتخابگر باشد و در مقابل پیام‌ها مقاومت کند. سواد رسانه‌ای مانند رژیم غذایی است. غذاها و رستورا‌ن‌های مختلفی در سطح شهر وجود دارد اما این که ما چه تغذیه‌ای برای خودمان انتخاب کنیم تا برای ما مفید باشد موضوعی مهم است.

کسی که همزمان سه شرط یا سه توانایی، تحصیلات دانشگاهی، آشنایی با کامپیوتر، تسلط به یک زبان بین‌المللی داشته باشد، باسواد است. در کشورهای ژاپن، آمریکا، کانادا، انگلیس و ... سواد رسانه‌ای به توانایی‌های افراد باسواد اضافه می‌شود. اما سواد رسانه‌ای به طور کلی کسب دانش و مهارت در مواجهه با رسانه از طریق مهارت تفکر انتقادی است.

همه ما می‌خواهیم با تفکر انتقادی و تولید خلاقانه در این پیوستار جایگاه بالاتری کسب کنیم. سواد رسانه‌ای به ما می‌گوید آنچه در رسانه‌ها می‌بینم، همه چیز نیست بلکه 80 درصد آنچه از رسانه‌ها منتشر نمی‌شود را به کمک سواد رسانه‌ای می‌بینیم.

در سواد رسانه‌ای باید همه چیز را به صورت داستان ببینیم و پنج عنصر؛ شخصیت، طرح، حادثه، کشمکش و بحران، درونمایه و همدلی را در هر متن رسانه‌ای از خبر تا فیلم سینمایی و ... بشناسیم. هر زبان برای خود الفبایی دارد، متون تلویزیون نیز عناصر و مفاهیم کلیدی دارند که ما باید آنها را بشناسیم تا بتوانیم به تحلیل محتوای رسانه‌ها بپردازیم.

والدین باید کودکان را در تماشای تلویزیون همراهی کنند تا درباره‌ی برنامه‌ای که دیدند گفت‌وگو کنند. از کودک بخواهند قصه‌ای را که می بیند، تعریف و درباره‌ی شخصیت‌های فیلم و کارتون توضیح دهد. والدین می‌توانند طرز ساختن انیمیشن‌ها را به آنها یاد دهند و برای تماشای برنامه‌ها مدیریت زمان داشته باشند.طبق تحقیقات صورت گرفته در سال گذشته، ارتباط کلامی به 17 دقیقه و امسال به 12 دقیقه رسیده است. این موضوع سرمنشاء آسیب‌هایی است که ما می‌توانیم جلوی آن را با آموزش خانواده‌ها بگیریم. برای کارشناسان حوزه‌های مختلف چرایی استفاده یک کودک پنج ساله از لپ تاپ یا تلفن‌های همراه قابل فهم نیست. والدینی که برای راحتی کار خود، کودکان را به حال خودشان وا می‌گذارند باید بدانند این امر آسیب‌هایی به جامعه و خود کودک وارد می‌کند که به هیچ عنوان قابل بازگشت نیست.  پلیس امنیت برای سنجش تاثیر ماهواره طی تحقیق سال 86 و 87 به این نتیجه رسید که ماهواره برای کودکان 6 تا 12 سال ما بحث پرورش، برای نوجوانان 12 تا 18 سال بحث آموزش و برای جوانان 18سال به بالا بحث تخریب خانواده را به همراه دارد. خانواده‌ها برای ارائه راهکارها و روش‌های درست استفاده از فضاهای مجازی نیاز به یک هنرمند سینما، ورزشکار، معلم و... دارند.

انیشتین جمله‌ای دارد که می‌گوید:«من از روزی می‌ترسم که تکنولوژی از تعامل انسانی پیشی بگیرد...در چنین روزی، جهان نسلی از احمق‌ها خواهد داشت.»

این جمله نشان می‌دهد که طی سالیان گذشته افرادی مثل انیشتین دغدغه تکنولوژی و مسائل مرتبط با آن را پیدا کرده بودند. تکنولوژی در فضای مجازی از مغز استفاده زیادی کرده، به طوری که تمام شبکه‌های اجتماعی الهام گرفته از مغز و مهندسی معکوس مغز هستند تا از این طریق شروع به تولید دانش و تکنولوژی کنند که ما امروزه به آن تکنولوژی عصر جدید و عصر ارتباطات می‌گوییم.مغز انسان در واحد زمان فقط یک کار را می‌تواند انجام دهد، سلول‌های مغزی برای این که بتوانندهمزمان از وایبر، فیس بوک، ایمیل، تلویزیون، موسیقی و .... استفاده کند، آفریده نشده‌اند. اگر مغز بتواند چندین کار را همزمان انجام دهد، مهارت کنترل را به عنوان یکی از مهارت‌های مهم از دست می‌دهد. در این صورت اطلاعات به اشتباه به قسمت‌هایی از مغز و حافظه فرستاده می‌شود که مناسب آن اطلاعات نیست.

40 درصد از کودکان ما و 72درصد از کودکان زیر هشت سال از این تکنولوژی‌ها مانند تلفن همراه، تبلت و ... استفاده می‌کنند. ساعت‌هایی که بچه‌ها از فضاهای مجازی استفاده می‌کنند، بیش از ساعتی است که در مدرسه صرف می‌کنند. والدین باید اطلاعات خود را افزایش دهند از این جهت اطلاعات کسب شده از طریق اینترنت، اطلاعاتی نیست که به آنها در دستیابی به راهکارهای مناسب کمک کند. ما باید زمانی در روز، ماه یا سال در نظر بگیریم و آن را روز بدون استفاده از  فضای مجازی بنامیم.

امروزه نقش نرم‌افزارها در دنیا در حال پیشی‌گرفتن از نقش انسان‌هاست. نرم افزارهایی مانند مارکتو که بازاریابی نوین را رهبری می‌کند و در حال حاضر در جلب مشتری بسیار موفق است.

درپایان بایدگفت :

فناوری در دنیای امروز امری اجتناب ناپذیر است. ما باید به سمت و سویی برویم که از پیشرفت فناوری جا نمانیم. فرصت‌ها و ظرفیت‌های استفاده از تلفن همراه هوشمند با عنوان آوردمان فناوری و زندگی فناوری‌مآبانه، تسهیل سبک زندگی و کار، تعامل با محیط پیرامونی، صرفه جویی در زمان، هزینه، انرژی، دقت و کارایی و ... است. در کنار این مزایا مخاطراتی هم وجود دارد که باید به آنها توجه کنیم. ممکن است امکان شیوع و رشد عوارض روان‌تنی و اختلالات جسمی و روانی در انسان، سلب انگیزه‌های مکفی برای فعال سازی، تقویت  سازوکارهای شناختی، عاطفی و رفتاری، تضعیف حواس بشری در برخورد با رویدادهای محیطی، دور شدن از سبک زندگی طبیعی، تعامل معنادار با محیط و مخدوش شدن روحیات هنری از مخاطرات احتمالی این فناوری باشد.

هفته پیوند انجمن اولیاءومربیاندبیرستان فرزانگان  مهر 94

جمعه 07/24 پیوند اولیا و مربیان تعمیق بصیرت دینی و میثاق با آرمانهای انقلاب اسلامی
شنبه 07/25 همدلی و همزبانی والدین با فرزندان و برقراری تعامل و گفتمان موثر با آنان
یکشنبه 07/26 پیوند اولیا و مربیان تقویت و ترویج فرهنگ ورزش و سلامت در خانواده
دوشنبه 07/27 ارتقا سطح سواد الکترونیکی اولیا و پیشگیری از آسیبهای رایانه ای فرزندان
سه شنبه 07/28 تقویت و ترویج فرهنگ مشارکت جویی اولیای دانش آموزان در مدرسه
چهارشنبه 07/29 نقش انجمن های مدارس در توسعه کمی و کیفی آموزش های رسمی و غیر رسمی
پنج شنبه 07/30 نقش خانه و مدرسه در توسعه و تقویت فرهنگ نماز عفاف و حجاب فرزندان

 

12345