ای خدای عشق ای ام الکتاب

ای معلم ای سراسر آفتاب

در کتاب دل نویسم با ٰ مداد

ای معلم روز تو تبریک باد

قدر استاد نکودانستن     حیف استاد به من یاد نداد

تیم تحقیقاتی فرزانگان آزمایشی را ترتیب داده است تا مقایسه ای بین تعداد روزنه های سطح بالا و پایین برگ انجام دهد . این آزمایش با حضور دبیر محترم زیست شناسی این مرکز خانم قلیچ انجام شده است .

برای مشاهده روند آزمایش، فایل زیر را دانلود کنید .

یک دوره کلاس آموزش کمک های اولیه از طرف سازمان هلال احمر شهرستان آمل در این مرکز برگزار گردید.

تخریب لایه اوزون بیشتردرقطبین ایجاد می‌شود به چند علت:یكی اینكه ، چون گردش وضعی زمین از غرب به شرق است به دلیل نیروی گریز ازمركزی كه در دو قطبها وجود دارد ، دو حفره در دو قطب ایجاد می‌شود ، مانند وقتی كه چایی شیرین را به هم می‌زنید ، و در این حفره‌ها آلاینده‌ها متمركز می‌شوند و اثر تخریبی بیشتری پیدا می‌كنند . دیگر اینكه اصولا لایه استراتوسفر كه در بالای آن لایه اوزون قرار دارد در دو قطب باریكتر است . این لایه در استوا به طور متوسط 18 كیلومتر، در مناطق معمولی 12 كیلومتر ، و در قطبها به طور متوسط 8 كیلومتر می‌باشد .تخریب لایه اوزون بیشتر در قطب جنوب صورت می‌گیرد ، چونكه در سمت قطب جنوب به نسبت قطب شمال خشكیهای بیشتری وجود دارد ؛ به عنوان مثال در عرض جفرافیایی 90 درجه شمال اقیانوس منجمد شمالی واقع است ، درحالیكه در همین عرض جغرافیایی جنوب استرالیا وجود دارد كه از نظر صنعتی خیلی هم فعال و آلوده كننده هم هست .تخریب لایه اوزون در سالهای اخیر به علت آنكه كشورهای صنعتی تدابیر خاصی برای جلوگیری از ورود آلاینده‌ها به جو داشته‌اند ، روند رو به بهبودی داشته است . اما در تابستانها كه جلبكها رشد و نمو بیشتری دارند ( همانطور كه می‌دانید مقداری C FCطبیعی از تجزیه جلبكها حاصل می‌شود. ) یا هوا جریان بیشتری دارد و آلاینده‌ها بیشتر وارد جو می‌شوند ( در زمستان ممكن است به علت بارشهایی كه وجود دارد مقادیر زیادی از آلاینده‌ها وارد زمین شوند كه البته آن هم اثرات سوء خودش را دارد ) ممكن است این تخریب بیشتر صورت گیرد .اخیراً دانشمندان علت ایجاد حفره در لایه اوزون را گرداب های سنگین ، كه در قطب جنوب جریان دارند ، می دانند . در زمستان در طول شبهای قطبی، نور خورشید درتمام سطح قطب جنوب در دسترس نیست ، به همین دلیل در این قطب در لایه استراتوسفر طوفان هاى سنگینی گسترش مى یابند كه به آن ها "گرداب قطبی"(polar vortex) مى گویند . گرداب قطبی می تواند ذرات سازنده هوا را تجزیه كند .
این گرداب ها باعث ایجاد ابرهاى سردی می شوند كه بر فراز قطب جنوب جریان می یابند. كه به این ابرها "ابر استراتوسفر قطبی" (polar stratosphere cloud) می گویند.اختصار آن pscاست. Pscها بسیار سرد هستند و دمای آن ها حدود 80- سیلسیوس است.* Pscاز نیتریك اسید تری هیدرات (nitric acid trihydrate) تشكیل شده است و با ابرهایی كه ما آن ها را در آسمان می بینیم كاملاً متفاوتند. پس این ابرهای اسیدی می توانند لایه اوزون را تخریب كنند. "بنایراین با استناد به تحقیقات انجام یافته ،موارد زیر را می توان از عوامل موثر در تخریب لایه اوزون دانست.1-خود زمین به گونه اى مى باشد كه نور خورشید به قطب شمال بیشتر از قطب جنوب مى تابد به همین دلیل ضخامت لایه اوزون در قطب شمال بیشتراز ضخامت آن در قطب جنوب مى باشد. 2-از مورد دوم نتیجه مى گیریم كه هواى قطب جنوب سردتر از هواى قطب شمال مى باشد ، بنابراین هواى گرم هنگامى كه بر اثر جریان هایى به قطب جنوب مى روند ، چون سبك مى باشند،به سمت بالا مى روند و موجب نابودى لایه هاى اوزون برفراز قطب جنوب می شوند.
3-در زمستان نور خورشید كاملاً در تمام سطح قطب جنوب در دسترس نمی باشد، واین امر باعث كاهش دما و تشكیل ابرهای pscمی شود .

4- ابرهای pscاسیدی هستند و به همین علت به لایه اوزون آسیب می رسانند .

در خواب بدم مرا خرد مندی گفت            کز خواب کسی را گل شادی نشکفت

کاری چه کنی که با اجل باشد جفت         می خور که بزیر خاک می باید خفت

                                                                                        "خیام "

حکیم عمر خیام یکی از بزرگان و دانشمندان در رشته ریاضی و اخترشماری و فلسفه است که نام بلند او در ایران و جهان شهره است. رباعیهای لطیف و عمیق خیام ، همواره در هر روزگاری خوانندگان و ستایندگان بیشماری داشته است .به روزگار سلجوقیان که بخش اصلی زندگانی شاعر در آن گذشته ، به عزت و اعتبار و کامرانی تمام می زیسته است .

  • بازدید : 919
  • تاریخ ثبت : 1393/09/10
  • شاخه: پژوهشی ,

این جزوات در چهار بخش ، برای معرفی هر چه بیشترابزار آزمایشگاههای فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و کامپیوتر طرح ریزی شده است .

 

 

این کلاسها برای آماده شدن هرچه بیشتر دانش آموزان در اولین مرحله المپیاد برگزار می شود .

این کلاسها هر جمعه از ساعت 8 صبح الی 5/20 عصر تشکیل می شود .

12